Planirate li kupiti ručni sat? Evo nekoliko savjeta kako odabrati najbolji za vas
Autor: Michal Pindura Komentari : 0 Kreirano : 09.03.2021
Dugo smo se pripremali za ovaj članak - zahtijevao je odgovornu pripremu. Priprema koju ne bi smjela podcijeniti ni osoba koja donosi odluku o kupnji ručnog sata. Ako ste među onima koji nisu previše upoznati sa svijetom koji otkucava, a pojmovi kronograf ili kronometar za vas su španjolsko selo, ovdje ste na pravom mjestu. Postupno ćemo preispitati prednosti i nedostatke različitih vrsta ručnih satova, proći ćemo kroz najčešće dizajnerske stilove, funkcije ... zapravo ćemo vam reći sve o čemu trebate razmišljati prilikom odabira i kasnije prilikom kupnje ovog klasičnog dodatka.
Ispod ćete pronaći detaljan vodič za muške ručne satove - na jednom ćete mjestu dobiti lijepo poslužene informacije, jasno predstavljene i stoga lako razumljive.
MEHANIZMI RUČNIH SATOVA
Prilikom upoznavanja sa satom prije ili kasnije doći ćete u kontakt s riječju mehanizam (ili kalibar). Mehanizam je najvažniji dio ručnog sata i o njemu ovisi koliko će biti točan i što će vam ponuditi u pogledu funkcija i jednostavnosti uporabe. Drugim riječima, mehanizam je srce i mozak sata.
Općenito razlikujemo tri vrste mehanizama: mehanički (ručno navijanje), mehanički (automatsko navijanje) i kvarcni. Sad ćemo se usredotočiti na razlike između njih, njihove prednosti i nedostatke.
MEHANIČKI RUČNI SATOVI - NA RUČNO NAVIJANJE
Mehanizam ručnog sata na ručno navijanje sadrži pogonsku oprugu - laički opisano, uvijeni komad metala koji treba redovito navijati okretanjem krunice kako bi se osigurao rad ručnog sata. Kada je opruga dovoljno navijena, mehanizam se pokreće i radi dok se opruga ne odmota - sve dok ne prenese svu pohranjenu energiju. Većina pogonskih opruga duga je oko 20-35 cm. Što je duža, to je veća radna rezerva (vrijeme između dva namota).
Nisu svi ručni satovi na ručno navijanje jednaki. Prilikom odabira obratite pozornost na detalje i razinu obrade. O njima ovisi koliko će ručni sat biti točan i pouzdan.
Prednosti ručnih satova na ručno navijanje:
• ne trebaju bateriju
• za razliku od kvarcnih satova, kretanje njihove sekundne kazaljke je lijepo uglađeno
• to su ručni satovi s dušom - u njih je uloženo puno inženjerskog i ručnog rada
Nedostaci ručnih satova na ručno navijanje
• zahtijevaju redovito navijanje, obično jednom u dva dana, ali preporučuje se svakodnevno navijanje
• osjetljivi su na rukovanje zbog brojnih nazubljenih kotačića i finih dijelova
• osjetljivi su i na udarce, djelovanje magnetskih polja koja ih mogu oštetiti
• nisu baš točni. Iako je dobro izrađen ručni sat u stanju održavati točnost na razini odstupanja u jedinicama sekundi dnevno, s godinama i trošenjem zupčanika, njegova točnost opada. Ako inzistirate na visokoj točnosti, radije odaberite kvarcni model
• skuplji su. Možete dobiti i sat s cijenom od oko 100 eura, ali obično se njihova cijena kreće od 500 € više
MEHANIČKI RUČNI SATOVI - AUTOMATSKI
Konstrukcijski su vrlo slični ručnim satovima s ručnim navijanjem, ali umjesto okretanja krunice, energiju dobivaju pomicanjem rotora s ekscentrično raspoređenom težinom. Za njegovo pomicanje koriste se pokreti ruke ili zapešća na koje je sat pričvršćen. Sve što trebate je hodati ili pomicati ruku na neki način da biste ručni sat pokrenuli i kako bi se i dalje nastavio kretati. Kreću se gotovo sami od sebe - zato se nazivaju automatskim (s automatskim navijanjem).
Kad ga nemate na ruci, poželjno ga je smjestiti u uređaj koji se naziva namotač (winder). Taj mali uređaj sat drži u kružnim ili drugim pokretima. To je korisno za mehanizam jer se može stalno podmazivati i nećete morati ponovno sat mukotrpno podešavati. Što se događa ako je kretanja previše, a opruga sata je već potpuno navijena? Ništa. Klizna spojka koja je dio svakog automatskog mehanizma osigurava da se mehanizam za navijanje ne ošteti.
Prednosti ručnih satova na automatsko navijanje:
• također im ne treba baterija
• ne morate ih navijati svaki dan (ali možete, ništa im se neće dogoditi)
• sekundna kazaljka ima atraktivno plutajuće kretanje
• radi se o mehanici i to se računa
Nedostaci ručnih satova na automatsko navijanje:
• osjetljivi na rukovanje
• uložit ćete ga u namotač koji će zauzeti mjesto na vašem noćnom ormariću
• manje su točni
• skuplji su
KVARCNI RUČNI SATOVI
Ako se ne želite ograničavati i gubiti vrijeme na mehaniku, "kvarci" su jasan izbor za vas. Nevjerojatno su točni i cjenovno pristupačni.
Napaja ih mala akumulatorska baterija (ili punjiva baterija). Opskrbljuje energijom još manji oscilator izrađen od kvarcnog kristala, koji zatim oscilira 32768 puta u sekundi. Oscilacije kristala prenose se električnim krugovima i preko nekoliko nazubljenih kotačića do sekundne kazaljke. Budući da radom kvarcnog ručnog sata upravljaju električni impulsi, kretanje sekundne kazaljke je trzavo - skokovito.
Kvarcni modeli sadrže manje pokretnih komponenata, zbog čega gotovo ne trebaju održavanje (osim povremene promjene baterije), vrlo su precizni i traju mnogo dulje od svojih mehaničkih rođaka.. Zato je većina isključivo sportskih ručnih satova ili ručnih satova za aktivnosti na otvorenom kvarcnih.
Prednosti kvarcnih ručnih satova:
• su najtočniji od svih normalno dostupnih ručnih satova
• jednostavni su za rukovanje i održavanje
• izdržljivi su
• velika većina je cjenovno pristupačna
Nedostaci kvarcnih ručnih satova:
• sekundna kazaljka skače
• manje su „romantični“ - nedostaje im karakter, povijest i zanatska pozadina mehaničkih ručnih satova
FUNKCIJE I KOMPLIKACIJE
Postoje ručni satovi koji pokazuju samo vrijeme. Međutim, postoje i oni koji vam uz razne funkcije pružaju i druge korisne informacije, osim sati, minuta i sekundi. Jednostavno rečeno, kvarcni ručni satovi imaju funkcije, a mehanički komplikacije. Međutim, u principu je to jedno te isto.
Najčešće funkcije uključuju datum – često višenamjenski s prikazom dana u mjesecu i dana u tjednu, alarm, mjesečeve (lunarne) faze, pokazatelje radne rezerve i, posebno u luksuznim mehaničkim modelima, repeticije – odbijanje gonga u određenim vremenskim intervalima.
A tu je i kronograf (štoperica). To je zaseban, neovisan sustav mjerenja vremena, čiji zadatak nije ništa drugo nego mjerenje vremenskih segmenata. Prisutnost kronografa obično označavaju dva ili tri mala brojčanika (podbrojčanika) smještena na glavnom brojčaniku ručnog sata. U standardnim slučajevima to otkrivaju i gumbi na bočnoj strani kućišta. Gornji služi za pokretanje i zaustavljanje mjerenja, donji resetira snimljene podatke.
Na nekim ručnim satovima kronograf na brojčaniku prati tahimetrijska skala. Istodobna uporaba štoperice i tahimetra omogućuje vam izračunavanje brzine ili potrošnje goriva kada znate prijeđenu udaljenost, na primjer tijekom vožnje automobilom ili leta zrakoplovom.
Mnogi kronograf zamjenjuju s kronometrom. Iako su ta dva imena slična, svako izražava nešto drugo. O kronografu smo nešto rekli, red je na kronometru. Ova se oznaka, a ne funkcija, može naći na satovima koji su izuzetno precizni i njihovu je točnost potvrdio jedan od priznatih instituta za mjeriteljstvo. Najpoznatiji od njih je švicarski ured Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC), koji istoimene certifikate dodjeljuje ručnim satovima koji su postigli izvrsne rezultate u dugotrajnim testovima performansi. Za mehaničke ručne satove to je točnost s tolerancijom od + 6 / -4 sekunde dnevno; za kvarcne ± 0,02 sekunde dnevno.
U modernim ručnim satovima možete pronaći širok raspon funkcija. Od jednostavnih do tehnički zahtjevnih. Od mehaničkih do senzorskih. Na vama je što trebate ili želite imati na ručnom satu. Činjenica je, međutim, da su elegantni satovi obično funkcionalno skromniji, dok sportski i ležerni ručni satovi imaju bogatiji skup funkcija.
STILOVI RUČNIH SATOVA
Poput funkcija, i stilova ručnih satova je toliko da bi mogli ispuniti debelu knjigu. Mi ćemo se, pak, usredotočiti na glavne dizajnerske stilove mjerodavnih muških ručnih satova koji su dani njihovim karakterom i svrhom. Ako preskočimo egzotične i ne previše raširene stilove, ostaje nam sljedećih pet: poslovni ručni satovi, field (za terensku uporabu), ronilački, zrakoplovni, racing (trkaći).
POSLOVNI RUČNI SATOVI
Ova podskupina ručnih satova rođena je početkom 20. stoljeća. Izvorno su ih koristili muškarci koji su premjestili satove s lanca i džepa na prsluku na zapešće. Modeli za poslovna odijela ili dress modeli jednostavnog su dizajna i funkcije, čisti i elegantnog izgleda. Ne radi se o učinku niti o usmjeravanju pažnje na njihovog vlasnika. Prioritet im je dopuniti poslovnu odjeću.
Svojstva poslovnih ručnih satova
Veličina: obično tanki kako ne bi ometali manšetu košulje, s manjim promjerom (do 41 mm)
Kućište: može biti okruglo, pravokutno, kvadratno ili ovalno. Vrhunski izrađeni su od plemenitih metala.
Brojčanik: što jednostavnije to bolje. To se odnosi na pozadinu, kao i na indekse i kazaljke.
Remen: u 90 % modela izrađen je od kože, ali postoje i narukvice od čelične tkanine (mesh) i fine narukvice od članaka
Funkcije: najviše datum i prikaz lunarnih faza
Kada ih nositi: kao što im samo ime govori, idealni su uz poslovno odijelo i za svečanije prigode. Ne pristaju uz majicu i traperice.
Primjeri poslovnih ručnih satova:
Piaget Altiplano
Zenith Elite 6150
Bering 13738-564
Skagen SKW6281
Tissot Everytime
FIELD - RUČNI SATOVI ZA TERENSKU UPORABU
Ovi su ručni satovi stvoreni od modela korištenih tijekom Prvog svjetskog rata - takozvanih rovovskih ručnih satova. U borbama su ih koristili vojnici i operativci, čiji je zadatak bio koordinirati napade tijekom dana i noći. Zapravo su ovo muški sportski ručni satovi s vojnom vanjštinom, robusni, funkcionalni ali istodobno i lijepog izgleda.
Svojstva Field ručnih satova
Veličina: mali do srednje veliki. Veliki satovi ometali bi u rovovima
Kućište: obično izrađeno od nehrđajućeg čelika ili titana
Brojčanik : lako se čita, s velikim brojevima i kontrastnom obradom (bijeli indeksi na crnoj pozadini ili obrnuto)
Remen: od kože ili tekstila. Metal bi bio težak, ogrebao bi se
Funkcije: nema, po mogućnosti samo datum
Kada ih nositi: ovi su ručni satovi relativno svestrani, mogu se nositi za sve vrste aktivnosti čak i tijekom običnog dana. Savršeno se nadopunjuju s raznom odjećom, od majica, preko sportskih jakni do uniformi. Za muškarce koji ne vole odijela, Field modeli su pun pogodak.
Primjeri Field ručnih satova
Tudor Heritage Ranger
Rolex Explorer I Ref 1016
Timex Weekender
Swiss Military Hanowa Active Duty 4326.30.009
Wenger Attitude 01.1541.111
RONILAČKI RUČNI SATOVI
Zajedno s Field modelima, to je vjerojatno jedan od najčešćih stilova satova koje ćete vidjeti kod muškaraca koji se bave sportom. Na svojoj popularnosti mogu zahvaliti Jamesu Bondu. Od epizode s negativcem Dr. No, agent 007 uvijek ima na zapešću neki ronilački model brandova Rolex ili Omega.
Ronilački ručni satovi konstrukcijski su spremni za kontakt s dubljom vodom, ali atraktivan izgled "ronilaca" uspješno su usvojili i modni modeli koje ne smijete nositi u vodi. Inspirativni dizajn "diver" ručnih satova prati nas od 1930. godine, kada je predstavljen jedan od prvih pravih vodootpornih modela Rolex Oyster. 1950. godine René-Paul Jeanneret, tada član uprave manufakture Rolex i strastveni ronilac, zaključio je da bi bilo dobro stvoriti sat civilnog dizajna koji ne bi morao ostaviti na obali prije nego što zaroni ispod površine. Ubrzo nakon toga na tržište je lansiran budući model svih današnjih ronilačkih ručnih satova - model Submariner.
Apsolutni ključni parametar ovih ručnih satova je veća vodootpornost. Minimalna je razina vodootpornosti od 100M / 10ATM, ali općenito prihvaćenom vrijednošću smatra se otpornost od 200M / 20ATM. Budući da su dizajnirani za nošenje pod vodom (slatkom i slanom), materijali su se također morali prilagoditi. Primat drži plemeniti čelik od 316L, koji se naziva i nehrđajući ili kirurški, titan i još uvijek egzotična bronca. Naravno, kućišta ronilačkih ručnih satova mogu biti izrađena i od različitih polimera - kao što je to primjerice pokazao Casio u svojoj G-Shock seriji, ali ti satovi više nemaju puno zajedničkog s originalnim karakterom ronilačkih ručnih satova.
Svojstva ronilačkih ručnih satova
Veličina: srednji, ali češće veliki
Kućište: značajka ronilačkog sata je jednosmjerna rotirajuća luneta s minutnom skalom. To omogućava roniocu da sazna koliko je vremena proveo ispod površine vode i koliko bi vremena trebao provesti u ronilačkom zvonu. Kad ronilac uđe u vodu, postavlja lunetu tako da minutna kazaljka pokazuje na nulu. Proteklo vrijeme tada se lako očitava na minutnoj skali označenoj na luneti.
Brojčanik: u svim okolnostima - dobro čitljiv čak i u mutnoj vodi, s luminiscentnim arapskim brojevima i povećanim indeksima. Brojčanik obično štiti grubo safirno ili ojačano mineralno staklo.
Remen: izrađena od čelika (narukvica od članaka) s mogućnošću brzog produženja - tzv. ronilački produžetak.
Funkcije: nema, po mogućnosti samo datum
Kada ih nositi: budući da se radi o potpuno metalnom muškom ručnom satu čiji izgled iza sebe ima dio povijesti, to je svestran dodatak i napravu u jednom. Mogu se kombinirati sa sportskom odjećom, odjećom za slobodno vrijeme i neće predstavljati smetnju ni u poslovnoj odjeći. Pogledajte Jamesa Bonda, on ih također nosi sa smokingom.
Primjeri ronilačkih ručnih satova
Rolex Submariner
Seiko Prospex SRP639K1
Blancpain Fifty Fathoms
Certina DS Action Diver Powermatic 80 C032.407.11.051.10
Vostok Europe Almaz NH35A/320A258
ZRAKOPLOVNI RUČNI SATOVI
Ručni satovi oduvijek su bili povezani sa zrakoplovstvom. Zapravo je jedan od prvih namjenski izrađenih, čisto pilot modela, dizajnirao i izradio urar Louis Cartier za svog prijatelja, brazilskog pilota Alberta Santos-Dumonta 1904. godine.
Tijekom godina komplikacija kronografa zaživjela je u ručnim satovima čiji je element zrak. Tko ne poznaje kultne modele branda Breitling. Njihova moderna izdanja još uvijek nose dio naslijeđa iz 1930. godine, kada su se kronografi ove švicarske tvrtke udomaćili na nadzornim pločama zrakoplova britanskog Kraljevskog zrakoplovstva Royal Air Force. Zahvaljujući njima, piloti su mogli odrediti brzinu leta, potrošnju goriva i pređenu udaljenost. Četrdesetih godina prošlog stoljeća prešli su s nadzornih ploča na zapešća zahvaljujući modelu Breitling Chronomat - budućoj osnovi modernih pilota.
Za razliku od ostalih muških stilova, Zrakoplovni ručni satovi nemaju prepoznatljiv izgled. Pojedinačni dizajni mogu se znatno razlikovati. Presudni su parametri i specifična svojstva.
Svojstva zrakoplovnih ručnih satova
Veličina: srednji do veliki
Kućište: materijal nije presudan, oblik je gotovo uvijek okrugao
Brojčanik: dizajniran za neometano čitanje podataka, čak i u tamnom kokpitu. Brojčanici su obično jednostavni, sa svijetlim, prilično velikim bijelim arapskim ili rimskim brojevima na crnoj pozadini.
Remen: često izrađen od kože, ali to nije pravilo. Remeni su dulji kako bi se ručni sat mogao pričvrstiti na rukav zrakoplovne jakne.
Funkcije: datum, a ponekad i kronograf s tahimetrom
Kada ih nositi: zbog svoje ležernosti i sportskih karakteristika dobrodošlo su oživljenje ležerne odjeće. Nisu prikladni za kravatu i poslovni stil.
Primjeri zrakoplovnih ručnih satova
Omega Speedmaster
Citizen Radio Control AS4025-08E
Breitling Navitimer
Seiko Solar SSC425P1
IWC Fliegeruhr
RACING - TRKAČI RUČNI SATOVI
Automobili i satovi bliski su jedni drugima još od 1930-ih. Njihov suživot je logičan - za natjecatelja vrijeme je ono što odlučuje o pobjedi ili porazu. Rolex je bio jedan od prvih proizvođača ručnih satova koji je kroz poznati Oyster sat s nadzorne ploče udovoljio zahtjevima natjecatelja.
Međutim, standard za trkaće ručne satove kakve danas poznajemo djelo je drugog švicarskog branda TAG Heuera. Upravo su oni opremili ručni sat s kronografom i njegovim vjernim pratiteljem tahimetrom. Između 1930-ih i 1940-ih TAG Heuer proizvodio je kronografe za pilote njemačkog Luftwaffea, ali od 1950-ih prešao je na trkališta, gdje je vozačima omogućio da mjere brzinu i prijeđeni put. Zlatno doba kronografa TAG Heuer 1971. godine lansirao je film Le Mans u kojem se model Monaco 1133 pojavio na zapešću legendarnog Stevea McQueena.
Svojstva trkaćih ručnih satova
Veličina: srednji do veliki
Kućište: dizajnirano da podnese zamke automobilskih utrka, obično izrađeno od čelika
Brojčanik: veliki s jasnim arapskim brojevima, često kontrastnih boja (crna, bijela, crvena). Na njom ne smije nedostajati registar kronografa, a na luneti „obavezna“ je tahimetrijska skala
Remen: od kože ili metala, ovdje nema ograničenja
Funkcije: najvažniji je kronograf, daleko iza njega je datum
Kada ih nositi: trkaći ručni satovi obično su blistaviji i samopouzdaniji od ronilačkih ili pilot modela. Zbog svog smjelog dizajna namijenjeni su za svakodnevno nošenje ili u opuštenijim prigodama.
Primjeri trkaćih ručnih satova
TAG Heuer Monaco 1133
Festina Titanium Sport 20521/4
Tissot T-Sport PRS 516 T100.417.16.051.00
Chopard Superfast Chrono
Timex Intelligent Fly-Back Chronograph
TRAŽENE KATEGORIJE
Kao i kod svega što budi strasti, i potrošači imaju svoje omiljene ručne satove koji su im draži od drugih. Budući da su ovi drugi - manje popularni - namjerno izvan našeg vidnog polja, pogledajmo nekoliko kategorija ručnih satova s pridjevom najprodavaniji.
MODNI RUČNI SATOVI
Možda nisu prepunjeni tehnologijom, možda ih krive za to što njihova cijena ne odražava uvijek stvarnu vrijednost, ali u jednom su suvereno najbolji - u svim su okolnostima u trendu i mogu se pohvaliti logotipima upravo onih brandova koji su trenutno u modi. Modni ili fashion ručni satovi uvijek su spremni postati ukras svake odjeće. A kad kažemo svake, onda stvarno svake. Naime, to je kategorija koja nema konkurenciju u kreativnosti, stilskoj opuštenosti i miješanju boja, tekstura i materijala.
Dovoljan je samo jedan pogled na stvaranje brandova poput Michael Kors, Guess, Fossil ili Police i odmah će vam biti jasno da modni ručni satovi u potpunosti odražavaju pravo značenje riječi moda. Aktualnu su, njihove se kolekcije ponekad mijenjaju brže od modnih sezona, a prije svega - stvoreni su kao jedinstveni ukras osobe koja ih nosi.
Svojstva modnih ručnih satova
Veličina: mali do gigantski
Kućište: oblik bez ograničenja, bez posebnih zahtjeva, ali uvijek poštujući stil ručnog sata
Brojčanik: ni ovdje kreativnost dizajnera nije ograničena
Remen: obično čelična narukvica, često kožni ili tekstilni remen
Funkcije: najčešće sati, minute, sekunde i jednostavan ili višenamjenski datum
Kada ih nositi: kad god želite pokazati da imate ukusa i znate što je u modi
Primjeri modnih ručnih satova:
Tommy Hilfiger Carly 1781917
LIU JO Dancing Slim TLJ1347
Guess Aphrodite GW0037L1
Festina Mademoiselle 16719/1
Fossil Riley ES3203
IZDRŽLJIVI RUČNI SATOVI
U ovom je slučaju izdržljivost svojstvo više od same kategorije, ali to ne mijenja činjenicu da će ovi ručni satovi trajati dugo, dugo. Njihova povećana izdržljivost rezultat je primjene prikladnih dizajnerskih rješenja i njihovih kombinacija koje teže samo jednom cilju - učiniti sat uređajem o kojem ne treba voditi računa. Izdržljivi ručni satovi mogu se podijeliti u dvije potkategorije, prema načinu na koji postižu povećanu izdržljivost. Manje napredni modeli uglavnom se oslanjaju na masivno "oklopljeno" kućište izrađeno od neke vrste tvrde plastike koje djeluje kao relativno učinkovit amortizer.
Naravno, to nije uvijek dovoljno. Postoje situacije i određene profesije koje ispituju izdržljivost sata iz svih mogućih kutova. Priznajmo, ovdje vanjske mjere nisu dovoljno. Reakcije na oštre uvjete razlikuju se od proizvođača do proizvođača. U jednom je satni mehanizam smješten u kućište u visećoj opružnoj kaseti, a u drugom je postavljen na jastučić izrađen od patentiranog gel polimera. U slučaju najnaprednijih ručnih satova, otpornost na udarce samo je uvod u problem. Programeri možda najpoznatijih neuništivih satova, G-Shock modela, znaju da ga treba percipirati sistemski i cjelovito te da to samo po sebi nije dovoljno. Nerijetko termini poput otpornosti na udarce, vibracije, magnetska polja, prašinu, blato i centrifugalne sile koegzistiraju u opisu njihovih parametara. Uz povećanu vodootpornost, na kraju napora dizajnera stoji premijum proizvod, čiji jedini nedostatak može biti samo cijena.
Svojstva izdržljivih ručnih satova
Kućište: masivno, uglavnom izrađeno od tvrde plastike, ugljika ili čelika
Brojčanik: izgled nije precizno definiran, ali dobra navika je jasnoća i svrhovitost rasporeda elemenata
Remen: idealno je ako je izdržljiv poput sata. Izvrstan čelik, poliuretanska smola, ojačana staklenim ili ugljičnim vlaknima
Funkcije: što više, to su bolji i najbolji su napredni. Nikad ne znate kada će vam koja dobro doći
Kada ih nositi: na terenu, u sportu i svugdje gdje postoji opasnost da običan ručni sat neće preživjeti
Primjeri izdržljivih ručnih satova:
Casio G-Shock G-Classic GA-2100-1A1ER
Alpina Alpiner 4 Automatic AL-525NS5AQ6B
Casio Pro Trek PRT-B70-5ER
Sinn Der Einsatzzeitmesser 12
Garmin Fenix 6X Pro Sapphire
ŠVICARSKI RUČNI SATOVI
U svijetu ručnih satova nema zvučnijeg koncepta. Švicarski ručni satovi poznati su "Crème de la Crème", trešnja na vrhu urarske torte. To je zbog povijesti, preciznog poštivanja strogih kriterija i, naravno, pristojne doze reklamne umjetnosti. Da nije bilo Velike francuske revolucije, povijest bi možda krenula sasvim drugim putem, ali situacija u Švicarskoj (a možda i slučajnost) izazvala je lančanu reakciju i u zemlji koja je krajem osamnaestog stoljeća postala dom mitskih urara, ovaj se zanat trajno nastanio i razvio do savršenstva. Samo da ilustriramo, trenutno postoji gotovo 600 urarskih tvrtki sa sjedištem u zemlji helvetskog križa, čiji godišnji izvoz obično iznosi oko 20 milijardi franaka.
Ne samo da su povijest i brojevi stvorili legendu zvanu švicarski ručni satovi. Zaslužni su i gore spomenuti strogi proizvodni kriteriji. Od 1. siječnja 2017., kada je na snagu stupio paket mjera za jačanje "švicaraca", svaka tvrtka koja želi svoje ručne satove označiti vrijednom formulom Swiss Made mora izjaviti da je razvijeno i proizvedeno najmanje 60 % komponenata satova i mehanizama u Švicarskoj (do tada je to bilo 50 %). Osim toga, sve aktivnosti koje utječu na specifičnost proizvoda moraju se provoditi u Švicarskoj. Dakle, ako se odlučite za švicarski ručni sat, ne kupujete samo robu bez duše, već i tradiciju i sigurnost vrhunske kvalitete. Nije važno hoćete li se odlučiti za modni komad Calvin Klein, bezbrižni model Swatch ili izvrsni mehanički Tissot, možete osjetiti oštroumnost i pedantnost ljudi koji stoje iza njih zbog kojih Švicarska dugoročno zadržava svoj prestižni status.
Primjeri švicarskih ručnih satova:
Patek Philippe Nautilus
Oris Big Crown ProPilot X Calibre 115 01 115 7759 7153-SET7 22 01TLC
Longines Conquest V.H. PL37264766
Calvin Klein Round Medium Bangle K5U2M546
Mondaine Helvetica Light MH1.L2210.LG
VELIČINA RUČNIH SATOVA
Jedan od čimbenika koji treba uzeti u obzir pri odabiru ručnog sata je njegova veličina. Ne bi trebao izgledati ometajuće na ruci. Ako imate tanko zapešće i odaberete veliki ručni sat, izgledat će kričavo i neprikladno; premali sat na velikom zapešću može opet stvoriti dojam da nosite ženski model. Ali to zapravo nitko ne želi.
Nepisano pravilo glasi da ako vaše zapešće ima opseg 15 - 18 cm, trebate potražiti sat promjera od 38 do 42 mm. U slučaju jačeg zapešća, bilo bi dobro posegnuti za promjerom od 44 ili 46 mm. Najbolji način da utvrdite odgovara li vam sat je oslanjanje na vlastiti vid i zdrav razum. Za savjet možete pitati obitelj i prijatelje, a svoje mišljenje trebao bi izraziti i prodavač u trgovini u kojoj ručni sat kupujete.
Vjerujete li da je veliki sat uvijek bolji? Onda si ga priuštite. Na raspolaganju su vam ogromni trend modeli promjera 50, 55 i 65 mm koje su njihovi proizvođači (na primjer Diesel, Police ili Vostok Europe) dizajnirali s naglaskom na pompu i privlačenju pozornosti.
CIJENA RUČNIH SATOVA
Kad jednom shvatite kakav bi mehanizam, stil i funkcije trebao imati vaš ručni sat, naići ćete na dilemu koliki iznos uložiti u kupnju. Kad vidite 10.000 eura za Rolex i 5.000 eura za TAG Heuer, možete se zapitati vrijede li ovi satovi toliko novca i neće li vam jednako dobro poslužiti jeftiniji Casio modeli ili pristupačni Timex ili nešto skuplji Tissot.
Odgovor je prilično složen. Mnogo ovisi o tome što smatrate razumnom cijenom i što je za vas već nepotreban luksuz. Da bismo još više zakomplicirali stvari, dodat ćemo da nije sve luksuz. Na tržištu postoji ogroman broj satova, bilo da se radi o luksuznim muškim ili ženskim ručnim satovima, čiji status stvaraju samo cijena i marketing, kao i satovi čija luksuzna priroda proizlazi iz izvrsne izrade, složenog mehanizma, umjetnički zahtjevnog ukrašavanja ili korištenja vrijednih materijala.
Visoku cijenu masovnih luksuznih ručnih satova nije uzrokovao njihov nedostatak (ikonični modeli brandova Rolex i TAG Heuer proizvode se u velikim serijama), već opsežna i ustrajna reklamna aktivnost koja traje već nekoliko desetljeća. Međutim, nije potpuno točno da je nenadmašna cijena ovih satova samo rezultat vještine marketinških odjela. Cijena odražava godine razvoja i istraživanja, cijenu materijala (zlato, platina, dijamanti), kao i cijenu naprednih tehnologija te platu vrhunskih inženjera i vještih urara. Ukratko, izrađeni su kvalitetnije i uz pravilnu njegu dulje će trajati.
Izbor ručnog sata prema cijeni reguliran je jednostavnim zakonima. Naftni tajkun kupit će premijum model za milijun i to je za njega samo kap u moru. Međutim, prosječna će osoba pažljivo razmotriti treba li joj zaista ručni sat s cijenom višom od mjesečne plaće. Za ljude koji ne žude za ručnim satovima za desetke tisuća i stotine tisuća eura, postoji niz sjajnih modela koji će ih usrećiti, kojima će se diviti ljudi oko njih, a ujedno i njihova cijena neće premašiti sto, dvjesto ili petsto eura.
Ako si sat ne možete priuštiti, još uvijek postoji mogućnost da ga dobijete na poklon. Otvara se bezbroj prilika: krizma, matura, diploma, vjenčanje, godišnjica, Valentinovo, Božić…
Tu polako završava naš vodič svijetom ručnih satova. Unatoč opsežnom članku za koji vjerujemo da ste ga probavili i razumjeli, dodirnuli smo samo površine složenosti ručnih satova. Ako ste doista zainteresirani za ručne satove, preporučujemo vam čitanje specijaliziranih novina ili internetskih časopisa.